Trwa „odmrażanie” gospodarki związane z pandemią koronawirusa. Jak poinformował polski przewoźnik LOT, od 1 czerwca wznawia loty. Na początek krajowe. Z Poznania po ponad 2 miesiącach przerwy będzie znów można polecieć do Warszawy. 

Na początek z Poznania do Warszawy będzie można polecieć dwa razy dziennie. Rejsy odbywać się będą o godzinie 9:30 oraz 19:30. Z Warszawy do Poznania polecieć będzie można o godzinie 7:00 i 17:00.

Podróżując samolotami LOT-u, pasażer będzie musiał zakryć ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas lotu. Przed wejściem na pokład zostaniesz także poddany bezdotykowemu pomiarowi temperatury – ze względu na bezpieczeństwo pozostałych uczestników rejsu, wynik przekraczający 38°C może stać się podstawą do odmowy wejścia na pokład samolotu – informuje przewoźnik.

Pracownicy obsługi naziemnej oraz załogi pokładowe obsługujące Cię podczas lotu, zostaną wyposażone w szereg środków ochronnych, takich jak maseczki, rękawiczki czy okulary ochronne. W ramach serwisu pokładowego wprowadziliśmy zasadę „no contact”, ograniczającą bezpośrednie interakcje pasażerów z obsługą. Wydawane produkty dostępne będą tylko w jednorazowych opakowaniach, bez serwisu kawy i herbaty, prasy oraz sprzedaży w ramach Sky baru. W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu otrzymasz możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg. Przez jedną sztukę bagażu rozumiemy plecak, torebkę, laptop lub reklamówkę z zakupami. Dodatkowy bagaż umieszczony zostanie w luku bagażowym.

W ramach pilotażowego etapu wznawiania rejsów, na pokładach wprowadzona zostanie zasada dystansu przestrzennego – dla zachowania odpowiednich odległości pasażerowie będą zajmowali miejsca zgodnie z planem szachownicy. Wyjątek dotyczy jedynie rodzin oraz opiekunów dzieci, którzy zgłoszą chęć zajęcia sąsiadujących foteli – czytamy w komunikacie LOT-u.

Na razie nie wiadomo kiedy na Ławicy wylądują samoloty innych przewoźników. Lufthansa zapowiedziała już powrót do Krakowa i Warszawy (połączenia z Frankfurtem), jednak w komunikacie nie wspomniano o Poznaniu, konkretnych planów nie zdradziły również Wizz Air czy Ryanair.

Wszystko zależy od tego, do kiedy będą zamknięte granice państwa.