Za każdego gola strzelonego w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna Pucharu Polski „Zieloni” posadzą sto drzew! To wspólna akcja Klubu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu pod hasłem “Ale zasadził” 

Wyzwanie piłkarzy z Drogi Dębińskiej polega na tym, że za każdą bramkę zdobytą przez Wartę Poznań w sezonie 2021/22 zostanie posadzone okrągłe sto drzew. Wyrównanie osiągnięcia z minionego sezonu i strzelenie 39 goli dałoby więc 3900 nowych drzew. A to już prawdziwy las. Sam tylko Mateusz Kuzimski, najlepszy strzelec zespołu i autor 10 bramek, przyczyniłby się do zasadzenia tysiąca drzew!

– Strzelanie goli sprawia mi ogromną przyjemność. Dzięki akcji „Ale zasadził!” wszyscy będziemy mieli dodatkową motywację do tego, by jak najczęściej znajdować drogę do bramki rywali. To już nie tylko kwestia uzyskiwania jak najlepszych wyników przez drużynę, ale będziemy mieli też realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego – mówi piłkarz Warty Poznań, Mateusz Kuzimski.

– Las to tlen, a tlen to życie. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób – mówi Jan Banacki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Plan jest więc taki, że po zakończeniu sezonu Warciarze zasadza sto razy tyle drzew, ile goli w sezonie strzelą rywalom. Finał akcji odbędzie się w jednym z podpoznańskich nadleśnictw, a całość przybierze formę pikniku z udziałem przedstawicieli pierwszej drużyny oraz zawodniczek, zawodników z Akademii Warty Poznań

– Ta akcja to kolejny przykład na to, że Warta Poznań na poważnie podchodzi do projektów ekologicznych. Nasadzamy już drzewa w ramach klubowej Alei Warciarzy, wraz ze sponsorem powołaliśmy Zieloną Pasiekę, chroniąc pszczoły i edukując, a młodzi zawodnicy z klubowej akademii cyklicznie sprzątają dzielnicę. Teraz, dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych możemy uzyskać taką skalę działań, która realnie przełoży się na środowisko naturalne – mówi Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań.

Po pierwszym tegorocznym meczu w Warty Poznań w Ekstraklasie, piłkarze do posadzenia mają już 200 drzew. W niedzielę zremisowali z wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 2:2.