Ministrowie rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Poznaniu podczas pierwszego dnia targów Polagra. Rozmawiać będą m.in. o Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 roku. Polagra rozpoczyna się już w poniedziałek, 28 września.

Do Poznania przyjadą ministrowie rolnictwa Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii. W spotkaniu on-line uczestniczyć będą także ministrowie rolnictwa Litwy, Łotwy i Estonii oraz Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

Tematami rozmów będą Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku oraz zastosowanie nowych technologii w rolnictwie w kontekście wyzwań klimatycznych. Politycy wezmą też udział w oficjalnym otwarciu targów Polagra i zwiedzą targową ekspozycję.

Targi Polagra to wielka promocja polskiej żywności. Wystawcy przywieźli do Poznania wyroby z dużych zakładów produkcyjnych i małych, rodzinnych firm. Są też producenci dodatków do żywności i opakowań.
Tegoroczne targi rolno-spożywcze są mniejsze z powodu pandemii koronawirusa. Nie zabraknie jednak zmagań młodych kucharzy i cukierników. W eliminacjach krajowych światowego konkursu dla młodych talentów zmierzą się uczniowie szkół o profilu gastronomicznym. Eliminacje będą trwać przez wszystkie trzy targowe dni.

Na targach obowiązują obostrzenia sanitarne. Przy wejściach na tereny targowe zamontowane zostały m.in. kamery termowizyjne mierzące temperaturę ciała osób biorących udział w wydarzaniu. Obowiązuje także nakaz zakrywania maseczkami ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.