Na terenie hipodromu Wola w Poznaniu może powstać azyl dla zwierząt. Taką deklarację złożył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego zaproponował przekazanie gruntu na poznańskiej Woli pod budowę azylu.

Od wielu lat padają pytania o to, jaki zarząd województwa ma pomysł na tereny na Woli. I właśnie ten pomysł się pojawił. Nie mogę udzielić pomocy finansowej, ponieważ nie pozwala na to prawo, ale mogę zaproponować lokalizację – mówi Marek Woźniak marszałek województwa wielkopolskiego i dodaje — plan zagospodarowania był do tej pory skupiony wyłącznie na funkcjach jeździeckich, rekreacyjnych, ale te warunki, które tam są, pozwalają na korektę tego planu po przejściu odpowiednich procedur. Wydaje się, że ta lokalizacja nie jest kolizyjna dla tego pomysłu.

Za takim pomysłem jest Ewa Zgrabczyńska dyrektor poznańskiego Zoo.

Propozycja marszałka jest znakomita. Poznań wychodzi z fantastyczną inicjatywą, która mam nadzieję znajdzie centralne finansowanie i się ziści. Myślę, że ta propozycja to ogromny krok do przodu. Tak duży teren powoduje, że możemy myśleć o azylu centralnym. Jesteśmy w stanie stworzyć miejsce, które by pomagało naprawdę dużej grupie zwierząt. I mam nadzieję, że ten argument przekona ministerstwo do dofinansowania tej inwestycji – mówi Zgrabczyńska.

Hipodrom Wola ma ponad stuletnią tradycję, a od kilkunastu podlega Urzędowi Marszałkowskiemu i niestety zawsze przynosił straty.

Jak informuje Radio Poznań, z taki pomysłem do końca nie zgadzają się środowisko jeździeckie, które korzysta z hipodromu i które uważa, że mówienie o tym, że na Woli nic się nie dzieje, jest nieprawdą.
W czerwcu odbywają się tu zawody 4Foule. To jedna z trzech najważniejszych imprez w Polsce w skokach przez przeszkody.

Obiekt jest wręcz stworzony do rozgrywania takich imprez w sezonie letnim na otwartym parkurze. To przecież zabytkowy hipodrom trawiasty, który cieszy się uznaniem zawodników światowej klasy, bowiem jest unikalnym obiektem w skali Europy — mówi Radiu Poznań Szymon Tarant, którego stowarzyszenie ma zawartą umowę na organizację zawodów na Woli ze spółką prowadzącą hipodrom do 2023 roku.