Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą, która postawi 25 nowych biletomatów. To już drugi operator, który zajmie się instalowaniem maszyn. W tej chwili w stolicy Wielkopolski jest 90 biletomatów, w których można kupić bilety jednorazowe, sieciowe czy doładować kartę PEKA. 

25 automatów do sprzedaży biletów postawi firma Mera Operator. Mają one pojawić się w Poznaniu i w okolicach do połowy przyszłego roku.

– Podejmując decyzję o lokalizacjach, będziemy brali pod uwagę wskazania Rad Osiedli oraz samorządów aglomeracji poznańskiej, z którymi wspólnie organizujemy transport – mówi Jan Gosiewski, Dyrektor ZTM Poznań.

W nowych biletomatach płacić będzie można kartami zbliżeniowymi, stykowymi oraz telefonami komórkowymi za pomocą systemu płatności BLIK. Automaty obsługiwać będą również gotówkę oraz wydać resztę. Automaty są także przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Automaty biletowe zostaną również wyposażone w baterie solarne. Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na daszku automatu zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Zastosowane rozwiązanie ogranicza zużycie energii oraz redukuje koszty eksploatacji biletomatu– mówi Adam Filutowski, Prezes Mera Operator.