Panika może nam bardzo zaszkodzić a nie mamy do niej żadnych podstaw. Poniżej przedstawiamy kilka powodów dla których powinniśmy zrobić wszystko by jej nie potęgować.

1.) Panika odwraca uwagę od spraw naprawdę ważnych, jak – profilaktyka – częste, staranne mycie rąk przez 30 sekund i nie dotykanie ust i nosa.

2.) Panika może spustoszyć sklepy. Przez irracjonalne obawy ludzie mogą wykupywać rzeczy ponad miarę, przez to będą trudniej dostępne dla innych ludzi.

3.) Panika może skłaniać ludzi do korzystania z rad internetowych znachorów jak Jerzy Zięba czy inni niebezpieczni dla zdrowia ludzie. Ich rady są szkodliwe dla zdrowia. Źródłem wiedzy powinny być komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Przekazujemy je regularnie.

4.) Panika może sparaliżować pogotowie gdy będzie jeździć do osób, które wyolbrzymiają swoje objawy bądź wprost okłamują dyspozytorów w czasie rozmowy telefonicznej. Wtedy pogotowia zabraknie np po wypadku samochodowym dla ludzi, którzy go potrzebują.

5.) Panika może ułatwić rozprzestrzenianie wirusa jeśli ludzie tłumnie ruszą do przychodni czy szpitali.

Każdy z nas może pomóc w tym by nie rozprzestrzeniać paniki. Jak?

– nie udostępniaj histerycznych postów o teoriach spiskowych związanych z epidemią

– jeśli znajomi, sąsiedzi powtarzają fałszywe informacje o których wiesz, że nie są prawdą – reaguj. Tłumacz jakie są komunikaty.

– jeśli Twoi znajomi nie wiedzą skąd czerpać informacje odsyłaj ich do profili Ministerstwa Zdrowia lub infolinii NFZ

Nie mamy podstaw do paniki.
W półmilionowym mieście mamy 5 zakażeń. To nie jest żadna dramatyczna skala. Zamknięcia szkół i innych instytucji to działanie wyłącznie profilaktyczne.

Na profilaktyce powinniśmy się skupić.

O tym co robić, by się nie zakazić, czytaj – TUTAJ