Policjanci z CBŚP zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów. Na miejscu zabezpieczono blisko 6 milionów sztuk papierosów. Zatrzymano 16 osób. Straty, jakie mógł ponieść Skarb Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy, wynoszą 6,5 miliona złotych. 

W pomieszczeniach gospodarczych gdzie działała fabryka, policjanci zabezpieczyli pełną linię do produkcji papierosów, prawie 5,8 mln szt. z zastrzeżonym znakiem znanej światowej marki, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt palet z półproduktami służącymi do produkcji papierosów. Fabryka działała na prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. Obok w domu mieszkało 13 pracowników, głównie obcokrajowców.

W trakcie akcji przeszukano kilkanaście nieruchomości, zatrzymano łącznie 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy. Przejęto także ok. 1 mln zł w gotówce, 3 samochody, w tym dostawczy służący do przewozu papierosów poza granice Polski.

źródło : CBŚP

Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę ponad 6,5 mln zł. Na terenie nielegalnej fabryki zabezpieczono również odpady poprodukcyjne papierosów, mogące świadczyć o tym, że można było w tym miejscu wyprodukować ponad 33 mln szt. papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Z ustaleń śledczych wynika, że papierosy prawdopodobnie przemycono poza granice Polski i tam sprzedawano. W takim przypadku straty Skarbu Państwa w podatkach akcyzowym, VAT i celnym mogłyby wynieść blisko 40 mln złotych — informują policjanci z CBŚP.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Sąd w Poznaniu na wniosek prokuratury aresztował wszystkich 16 podejrzanych na 3 miesiące.

źródło : CBŚP