Andrzej Duda oficjalnie odmówił udziału w debacie niezależnych od władzy mediów – TVN24, TVN, Onet i WP. Redakcje zaprosiły kandydatów i ich sztaby do ustalenia warunków ale udział w debacie potwierdził jedynie Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski wzywał Andrzeja Dudę do debaty w niezależnych mediach ale prezydent oficjalnie zaproszenie odrzucił

Cztery redakcje wydały wspólne oświadczenie w tej sprawie, to jego cała treść:

TVN24, ONET oraz WP zaprosiły sztaby kandydatów na prezydenta do wspólnej debaty. Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii.

Zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad. Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć.

Podpisano:

Piotr Mieśnik, redaktor naczelny WP

Michał Samul, redaktor naczelny TVN24

Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet

Decyzję A. Dudy skomentował już jego konkurent.

W pierwsze turze odbyła się debata w kontrolowanej przez władzę TVP w której wziął udział Rafał Trzaskowski. Kandydatom zadano min.pytania które wcześniej pojawiły się w spocie Andrzeja Dudy. Po debacie urzędujący prezydent dostał też dodatkowy czas na wypowiedź.

Andrzej Duda stwierdził dziś że mógłby wziąć udział w debacie zorganizowanej przez TVP,Polsat i TVN. Nie wiadomo, czy taka debata się odbędzie. Na razie TVP planuje swoją debatę.