Abp. Marek Jędraszewski przyjechał do Poznania na 100. urodziny Marcinka. W czasie kazania zaatakował Donalda Tuska, który na obchodach urodzin uniwersytetów poznańskich bronił kobiety zatrzymanej przez policję za grafikę z Matką Boską z tęczową aureolą.

W czasie kazania abp Jędraszewski tak skrytykował Donalda Tuska, za obronę artystki, którą policja zatrzymała za grafikę z Matką Boską z tęczową aureolą.

Dzisiaj czujemy się upokorzeni, gdy niedawno wielcy tego świata, tu, w Poznaniu, w profanacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej widzieli przejaw artystycznej wolności i twórczości, a ludzie nauki słysząc to, składali swe ręce do oklasków – powiedział abp Jędraszewski

Donald Tusk w Poznaniu mówił natomiast:

Została zatrzymana i przez wiele godzin przesłuchiwana autorka grafik przestawiającej Matkę Boską z tęczą w tle. Zatrzymana dziękując w internecie za wsparcie napisała: jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim mi się to w głowie nie mieści. Mnie też nie mieści się to w głowie.

Arcybiskup Jędraszewski zasłynął wcześniej promowaniem teorii o zamachu w asmoleńsku. W siódmą rocznicę katastrofy lotniczej mówił:

Mamy wszyscy odczucie, że mgła nad Smoleńskiem ustępuje i że wreszcie przybliżamy się do chwili, w której poznamy prawdę, tak jak coraz pełniejsza jest wiedza o losie Polaków zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje.

Abp. Marek Jędraszewski jest metropolitą krakowskim, wcześniej był arcybiskupem Łodzi, a wcześniej biskupem pomocniczym w Poznaniu.