Wielkopolska Izba Lekarska apeluje do wojewody i policji o zapewnienie bezpieczeństwa dla medyków i ukaranie sprawców ataków na punkty szczepień. Lekarze obawiają się kolejnych niebezpiecznych sytuacji.

W ostatnich tygodniach doszło do kilku ataków na punkty szczepień w całym kraju. Były ataki na punkty szczepień w Grodzisku Mazowieckim, Gdyni i Zamościu gdzie doszło nawet do podpalenia lokalu, w którym odbywało się szczepienie przeciwko Covid -19. Do incydentu doszło także w Poznaniu. 1 sierpnia podczas pikniku laktacyjnego w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Poznaniu na teren placówki wtargnęły osoby przeciwne szczepieniom. Tego dnia w szpitalu ruszyły szczepienia dla kobiet w ciąży.

Lekarze zrzeszeni w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej napisali list otwarty do wojewody i wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego policji z wezwaniem o zapewnienie bezpieczeństwa dla osób, które pracują w punktach szczepień.

Wobec powtarzających się w ostatnich dniach w Polsce agresywnych ataków przeciwników szczepień na pracowników ochrony zdrowia pracujących przy promocji, kwalifikacji i przeprowadzaniu szczepień przeciw COVID-19 apelujemy o zapewnienie bezpieczeństwa osobom szczepionym i szczepiącym się oraz o bezwzględne ukaranie osób, które zakłóciły przebieg pikniku laktacyjnego przed Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym w Poznaniu.

Przyzwalanie na podobne incydenty jak w Grodzisku Mazowieckim, Gdyni, Zamościu i w Poznaniu umacnia pozamerytoryczne działania środowisk antyszczepionkowych, daje im poczucie bezkarności, co prowadzi do kolejnych skandalicznych zdarzeń z agresją czynną, niszczeniem mienia, podpaleniami, obraźliwym traktowaniem osób, które z poczuciem misji chronią zdrowie i życie ludzkie – czytamy w liście otwartym

Jak napisali medycy „Nie można dopuścić do sytuacji, w której pracownicy ochrony zdrowia wykonujący szczepienia, a także osoby, które zdecydowały się zaszczepić odczuwały lęk przed udaniem się do punktu szczepień w obawie przed napaścią ze strony agresorów. „