Chcesz dojechać rowerem w urokliwe miejsce, do którego niestety nie prowadzi bezpieczna ścieżka? Żaden problem. Wystarczy zapakować swój jednoślad do… autobusu i wyruszyć na zwiedzanie.

Powiat poznański z gminą Swarzędz po raz piąty uruchomił sezonową linię autobusową, na której kursuje pojazd z przyczepką do przewozu rowerów. Autobus nr 471 będzie dostępny we wszystkie soboty, niedziele i święta, aż do 13 października br. oraz w dni robocze 21 czerwca i 16 sierpnia.

Trasy prowadzą przez gminy: Swarzędz, Czerwonak, Murowana Goślina, Suchy Las (Biedrusko), a także Pobiedziska. W ciągu każdego weekendowego dnia autobus wykona 14 kursów. Każdy o długości blisko 50 km.

– Dużą liczbą połączeń chcemy zachęcić do jazdy na rowerze nie tylko podczas majowych weekendów, ale przez całe wakacje. Jest to doskonały sposób na utrzymanie kondycji i walkę ze stresem. W ten sposób dbamy o własne zdrowie, jak również o środowisko naturalne. To doskonała alternatywa, by bezpiecznie przejechać przez miejsca, gdzie jest wzmożony ruch samochodowy, a nie ma ścieżek rowerowych – mówi Jan Grabkowski starosta poznański.

W ubiegłym roku autobusy z przyczepami pokonały ponad 32 tys. kilometrów (o 15% więcej niż w 2017 r.), przewożąc łącznie blisko 4 tys. pasażerów i 518 rowerów.