Wydział zdrowia urzędu miasta przygotował projekt, który miałby premiować przy przyjmowaniu do żłobków dzieci zaszczepione. To odpowiedź na apel Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Wszędzie w Europie, gdzie ruchy antyszczepionkowe są silne wracają choroby, które wcześniej szczepienia wyeliminowały. Mimo zagrożenia dla dzieci, związanego z brakiem szczepień, część rodziców ulega teoriom spiskowym ruchów antyszczepionkowych. Dlatego właśnie Wielkopolska Izba Lekarska zaapelowała do władz Poznania o przyjęcie regulacji, które w procesie rekrutacji do żłobków, przedszkoli i szkół premiowałyby dzieci zaszczepione,zatem te, które nie zarażą poważnymi chorobami innych dzieci w placówkach. Lekarze podkreślają, że nieustannie część rodziców odmawia szczepień swoich dzieci a to jest zagrożenie, nie tylko dla nich.

Odbieramy ten fakt z obawą o zdrowie i życie dzieci niezaszczepionych, ale też innych wielkopolskich dzieci, których dobro jest zagrożone w przypadku przebywania w żłobku czy przedszkolu z dzieckiem niezaszczepionym na groźne choroby zakaźne – pisze prezes Izby, Artur de Rosier

Wydział zdrowia poznańskiego urzędu miasta przygotował więc uchwałę, która w procesie rekrutacji do żłobków premiować będzie właśnie dzieci zaszczepione. Brane pod uwagę będzie jednak to, czy dziecko nie ma, stwierdzonych medycznie przeciwwskazań do szczepień. Jeśli to lekarze zwolnią małego pacjenta z obowiązku szczepień, nie otrzyma mniejszej liczby punktów.

Dziś projektem zajmą się poznańscy radni.