Ruszyła kolejna edycja darmowych szczepień chroniących przed zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego. Z bezpłatnej ochrony mogą skorzystać dziewczęta i chłopcy.

Jak informują urzędnicy — program skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek Poznania, którzy urodzili się w 2006 roku. Darmowe szczepienia są też dostępne dla starszych nastolatek i nastolatków, którzy urodzili się w latach 2001-2005 i wcześniej nie wzięli udziału w programie. Chętni muszą być zameldowani (na stałe lub czasowo) w Poznaniu, a przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów powinien rozliczać swój PIT w mieście.

Aby zapisać się na bezpłatne szczepienie, należy mieć podpisaną przez rodzica zgodę oraz stwierdzony przez lekarza brak przeciwwskazań. Dziewczęta i chłopcy z rocznika 2006 mogą zarejestrować się w dowolnej z miejskich placówek medycznych, które biorą udział w programie, nie obowiązuje rejonizacja. Młodzi poznaniacy i poznanianki urodzeni w latach 2001-2005 mogą zaszczepić się wyłącznie w przychodni Spółki Edictum przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu.

Wirus brodawczaka ludzkiego to jeden z najczęściej spotykanych wirusów w Polsce, odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy, głowy czy szyi. Z powodu raka szyjki macicy, który prawie w 100 proc. powiązany jest z wirusem HPV, umiera blisko 5 Polek dziennie.