Chodzi o biuro podróży Mediterraneum, które od blisko 30 lat organizowało wycieczki i wakacje dla turystów z całej Polski. Wczoraj do Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego jej przedstawiciele wysłali informacje o niewypłacalności biura. 

Pismo do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wpłynęło wczoraj. Właściciele biura podróży informują w nim, że z powodu niewypłacalności, spółka nie jest w stanie wywiązać się z umów o świadczenie usług turystycznych zawartych z klientami oraz zapewnić zwrotu wpłat lub ich części wniesionych przez klientów tytułem zapłaty za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane.

Jak mówi rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska–Paschke — z informacji uzyskanych od spółki wynika, iż żaden z klientów nie przebywa obecnie poza granicami Polski i nie ma konieczności zapewnienia pokrycia kosztów kontynuacji imprezy turystycznej lub kosztów powrotu klientów do kraju.

Biuro podróży ma polisę gwarancyjną na ten rok, ważna do 17 września. Opiewa ona 1,26 miliona złotych.

Mediterraneum działało na rynku turystycznym od 28 lat. Działalność gospodarcza spółki była zarejestrowana w Pile. Organizowało wyjazdy wypoczynkowe do krajów europejskich, wycieczki objazdowe, zwiedzanie stolic krajów europejskich, a także kolonie dla dzieci w Polsce, obozy młodzieżowe za granicą i pielgrzymki. Główne kierunki to Włochy, Grecja, Bałkany, Francja, Hiszpania.