Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza chcą stworzyć test, który pokaże, kto jest odporny na wirusa. Pracuje nad tym zespół z Centrum Zaawansowanych Technologii pod kierownictwem dr. hab. inż. Jakuba Rybki. 

Obecnie stosowane testy diagnostyczne umożliwiają wykrycie koronawirusa. Metoda ta jest bardzo szybka, czuła oraz skuteczna. Jednakże nie daje odpowiedzi na pytanie, czy pacjent posiada odporność przeciwko koronawirusowi, którą mógł nabyć poprzez kontakt z patogenem.

Grupa naukowców pod kierownictwem dr. hab. inż. Jakuba Rybki postanowiła zmierzyć się z tematem i chce stworzyć test, który pokaże, kto jest odporny na koronawirusa.

Wirusolog prof. Florian Krammer (kolega prof. Rybki z lat doktoranckich na Universität für Bodenkultur w Wiedniu) wraz ze swoją grupą badawczą z Icahn School of Medicine at Moun Sinai w Nowym Jorku jest autorem pierwszego, niekomercyjnego testu pozwalającego wykryć odpowiedź immunologiczną pacjenta przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Dzięki poparciu władz rektorskich UAM i dyrektora CZT prof. Bronisława Marciniaka, Centrum Zaawansowanych Technologii UAM wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM (zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Sobczaka) podjęło działania mające na celu wytworzenie komponentów testu, opracowanego przez prof. Krammera. Test oparty jest o dwa białka wirusowe, które wiążą się specyficznie do odpowiednich przeciwciał, obecnych w krwi pacjenta. Jest to czuły i specyficzny test, pozwalający na przebadanie ogromnej ilości próbek, w stosunkowo krótkim czasie — tłumaczy Małgorzata Rybczyńska rzeczniczka prasowa UAM w Poznaniu.