Konewki, grabie, haczki i miotły. Na poznańskich cmentarzach komunalnych na Miłostowie i Junikowie powstały punkty, w których można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt ogrodowy. Dzięki niemu będzie można uporządkować grób bliskiej osoby. 

Na cmentarzu na Miłostowie udostępniono 5 wypożyczalni. Punkty zostały zlokalizowane: przy wejściu na cmentarz od ul. Gnieźnieńskiej, na polu pogrzebowym 28A (od strony północnej), na polu 47 (od strony południowej), vis a vis domu przedpogrzebowego od ul. Warszawskiej oraz przy wejściu na cmentarz od ul. Warszawskiej.

Na Junikowie można znaleźć 4 punkty ze sprzętem ogrodowym: przy wejściu na cmentarz od ul. Grunwaldzkiej (przy skrzyżowaniu z ul. Cmentarną), po drodze do domu przedpogrzebowego — od wejścia od ul. Cmentarnej, za linią wysokiego napięcia — na wysokości pól 32 i 33, a także pomiędzy polami 38 i 39.

W każdej takiej wypożyczalni znajduje się 5 konewek, 10 grabi, 5 haczek oraz 3 miotły. Obok znajduje się tablica z regulaminem korzystania z narzędzi ogrodowych. Wszystkie narzędzia zostały oznakowane specjalnymi znakami graficznymi lub naklejkami, które mają pomóc w identyfikacji przy ewentualnym porzuceniu sprzętu na terenie któregoś z cmentarzy.

Czy narzędzie będą zwracane, to zależy od uczciwości i kultury tych, którzy będą korzystać z wypożyczalni.