Choć robi się dość zimno wydarzeń w ten weekend w Poznaniu nie zabraknie. Prezentujemy zestawienie najciekawszych wydarzeń przygotowane przez Urząd Miasta.

 

SOBOTA

Poznań Ice Festival

W weekend stolica Wielkopolski znów stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie – wszystko w ramach Poznań Ice Festival. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z 11 krajów. Pierwszego dnia odbędzie się widowiskowy konkurs Speed Ice Carving. Natomiast na niedzielę zaplanowano konkurs główny. W programie festiwalu znalazły się też koncert piosenek świątecznych, pokaz Ice Show oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci.

Stary Rynek

sobota – godz. 12 – 19, niedziela 9 – 20

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stroniehttps://icefestival.pl/ oraz http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-ice-festival,140838.html

Mikołajkowy Targ Winylowy

Mikołajki to doskonała okazja na wzbogacenie swojej kolekcji płyt winylowych. W związku z tym na FoodHallu odbędzie się 18. Mikołajkowy Targ Winylowy. Pojawią się wystawcy z Polski, którzy zaprezentują kolekcję ponad 7 tysięcy tytułów z różnych gatunków muzycznych, m. in. jazzu, rocka, popu, muzyki filmowej i klubowej. Organizatorzy zapewniają, że przed zakupem będzie można odsłuchać kilku płyt winylowych.

Foodhall (ul. Dworcowa 1)

Godzina 13:00

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/525462361341096/

Kiermasz Książek

Targ Płyt Winylowych to nie wszystko. W weekend w Poznaniu będzie można kupić także używane książki. Fundacja “Animalia” zaprasza na kiermasz, na którym wolontariusze będą sprzedawali dzieła beletrystyczne, thrillery, literaturę piękną, romanse, książki historyczne, a nawet publikacje popularnonaukowe. Organizatorzy zapewniają, że woluminy będzie można pozyskać w rozsądnej cenie 5 zł, 10 zł i 15 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na wsparcie zwierząt ze schroniska.

Trzecia kawa (ul. Polna 1)

Godzina 10:00

Wstęp wolny

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.facebook.com/events/1262349660640090/

Wildecki Jarmark Świąteczny

W ramach przedświątecznej gorączki zakupowej można wybrać się na coroczny, tradycyjny jarmark. Na rynku Wildeckim będzie można zaznać prawdziwego ducha świąt, zaśpiewać kolędy i spędzić czas w dobrym towarzystwie. Pojawią się również atrakcje dla dzieci – rynek odwiedzi św. Mikołaj. Na gości czeka także poczęstunek.

Rynek Wildecki

Godzina 16:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/2439102653014362/

Maraton Pisania Listów

W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia wiele osób decyduje się na wysyłanie pocztówek do swoich bliskich. Galeria Miejska Arsenał zaprasza na XX Maraton Pisania Listów, które trafią do osób nieznanych, samotnych i pozostawionych samych sobie. Na warsztaty należy zabrać własne pióro lub długopis. Ze względu na to, że wydarzenie będzie filmowane, konieczna jest także zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Galeria Miejska Arsenał (Stary Rynek 6)

Godzina 12:00

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/362310751217329/

Księga Umarłych w Muzeum Archeologicznym

Tylko przez dwa dni, 7 i 8 grudnia, będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym “Papirus Aniego” – najbardziej znany, a zarazem jeden z najpiękniejszych papirusów z egipską Księgą Umarłych. Dokładne faksymile papirusu, którego oryginał znajduje się w British Museum, zostało wykonane przez wydawnictwo Dom Emisyjny Manuscriptum.

W sobotę, 7 grudnia, o godz. 12.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy, podczas którego dr Andrzej Ćwiek, egiptolog z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego, wygłosi wykład “Egipska Księga Umarłych”. Następnie przewidziane jest oprowadzenie po wystawie objaśniające eksponowane fragmenty.

Muzeum Archeologiczne (ul. Wodna 27)

W sobotę wstęp darmowy, w niedzielę – 4-8 zł

Więcej informacji na stronie muzeum https://www.muzarp.poznan.pl/pl/aktualnosci/224

NIEDZIELA

Świetliki + Nieme Kino

“Świetliki” zaprezentują swój dotychczasowy repertuar w akompaniamencie towarzyszącego zespołu “Nieme Kino”. Grupa powstała w połowie 2015 roku, tworzy muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej. Zespół łączy instrumenty akustyczne ze światem muzyki elektronicznej, operując również tekstami poetyckimi i tonem ekspresyjnym.

Klub u Bazyla (ul. Norwida 18A)

Godzina 19:00

Bilety: 39 zł – 49 zł

Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/events/396142891070856/

Andrzej Poniedzielski

Zwolennicy “piosenki mówionej” i inteligentnego humoru będą mogli wybrać się na koncert Andrzeja Poniedzielskiego. Poeta, pieśniarz i satyryk jest autorem ponad 250 wierszy i piosenek, a także licznych felietonów. Występował z różnymi wybitnymi postaciami, m. in. Elżbietą Adamiak, Michałem Bajorem, Grzegorzem Turnauem, Jerzym Satanowskim i Tadeuszem Woźniakiem.

Blue Note (ul. Kościuszki 79)

Godzina 19:30

Bilety: 65 zł – 85 zł

Szczegóły na stronie: https://www.facebook.com/events/2152784318345168/

Muzyka z bajek

Rodzice z dziećmi będą mogli wybrać się na seans z “muzyką bajkową”. Na scenie wystąpi, reaktywowana w 2017 roku, legendarna 15-osobowa orkiestra rozrywkowa – Poznańska Piętnastka. W czasie koncertu zabrzmią utwory z bajek, które są z pewnością znane zarówno najmłodszym, jak i starszym widzom kina dziecięcego. Jak podkreślają organizatorzy: “Wydarzenie będzie muzyczną podróżą, która połączy pokolenia i sprawi, że będzie to rodzinny czas pełen śpiewu, tańca i radosnych wspomnień”.

Centrum Kultury Zamek (ul. św. Marcin 80/82)

Godz. 16:00

Bilety normalne – 60 zł, ulgowe – 40 zł, bilet dla dziecka do lat 7 – 1 zł

Szczegóły na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/424598764849076/

Źródło: poznan.pl