Poznań przygotowuje się na wzrost zachorowań na COVID-19. Sytuacja epidemiczna jest poważna, a chorych w szpitalu jest coraz więcej. Tylko dziś w Wielkopolsce przybyło kolejnych 140 osób, które zaraziły się koronawirusem. Zamarło także kolejnych 4 pacjentów chorych na COVID -19. 

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w poznańskim wielospecjalistycznym szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarli: 77-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu gostyńskiego, 63-letnia kobieta, mieszkanka powiatu krotoszyńskiego, 64-letnia kobieta i 90-letni mężczyzna z Poznania i powiatu poznańskiego. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły także zakażenie koronawirusem u kolejnych 140 osób w regionie.

W środę, 30 września, aktywnie zakażonych było aż 325 mieszkańców stolicy Wielkopolski. 25 z nich było w szpitalu, 3 w izolatorium. Przez cały czas trwania pandemii zmarło już 18 mieszkańców Poznania. Na kwarantannie – w Poznaniu i powiecie poznańskim do wtorku, 29 września były 502 osoby.

Szpital im. Strusia przygotowany na przyjęcie chorych

Sytuacja w szpitalu im. J. Strusia jest poważna. Obecnie przebywa tam 335 pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem-to rekordowa liczba. Aż 29 osób jest pod respiratorem. Zmniejsza się średnia wieku pacjentów-coraz częściej trafiają tam ludzie młodzi i w średnim wieku. Lekarze obserwują również rosnącą liczbę pacjentów z ciężkim uszkodzeniem płuc. Widoczne w statystykach zmiany są m.in. efektem nowej strategii walki z Covid-19. Jesienią poznański szpital znalazł się w grupie placówek o trzecim stopniu zabezpieczenia. Oznacza to, że trafiają tutaj tylko ci pacjenci, u których już wcześniej, np. w innym szpitalu miejskim czy powiatowym zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

Obecnie w szpitalu jest 365 łóżek dla osób z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia koronawirusem, w tym 40 łóżek intensywnej terapii. Liczbę tę można zwiększyć do 406 w układzie standardowym, a uwzględniając wykorzystanie przestrzeni, które nie służą w trybie zwyczajnym hospitalizacji-do ponad 500.

Do tej pory na konto szpitala im. J. Strusia wpłynęło 11,2 mln zł wpłat-pieniądze przeznaczane są na walkę z koronawirusem. Wpłaty pochodzą z różnych źródeł od firm, instytycji, a także od prywatnych osób.

Kilkuset uczniów uczy się zdalnie 

W środę, 30 września, koronawirus odbija się na działalności 7 szkół. To: VIII LO, LO św. Marii Magdaleny, SP nr 17, IX LO, VI LO, VII LO i Zespół Szkół Budownictwa. Obecnie na nauczaniu zdalnym jest 30 klas i dwie grupy międzyklasowe.

Aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom, nauczycielom i pracownikom administracyjnym, do placówek oświatowych i opiekuńczych oraz do jednostek pomocy społecznej trafiło już ponad 113 tysięcy litrów płynu dezynfekującego przekazanego przez urząd wojewódzki. Do tego prawie 650 tysięcy maseczek ochronnych, ponad 13 tysięcy przyłbic i blisko 300 termometrów. Dodatkowo urząd miasta otrzymał od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kolejne 6 tysięcy przyłbic.