Tydzień temu uczyli jak lepić w glinie, teraz pokazali, jak wypala się ceramikę. Przed Bramą Poznania wykładowcy i studenci z wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zbudowali piece plenerowe do wypalania ceramiki. 

Budowa pieców plenerowych rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie. Studenci pod okiem wykładowców przez kilka godzin budowali piec typu „węgierski” oraz butelkowy. Budowa tego drugiego wyglądała w ten sposób, że studenci wokół paleniska ułożyli kolorowe butelki, które mocowali przy pomocy gliny.

W obu piecach będzie się wypalać ceramika, ale tak naprawdę chodzi też o show. To są piece, które mają być atrakcyjne także wizualnie. Te butelki będą ułożone do samej góry, co spowoduje, że piec będzie kolorowo świecił po zapaleniu. Wtedy, kiedy temperatura osiągnie w środku odpowiedni poziom, to będzie kolorowa żarówka. Kiedy zapadną ciemności, to się tu rozświetli -powiedział dla portalu radiopoznan.fm dr Wojciech Tężycki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Rzeczywiście najbardziej widowiskowo było wieczorem, kiedy piec rozświetlił się niczym kolorowa żarówka. W niedzielę 23 czerwca, po godz. 12:00 nastąpi rozbiórka pieców.