Już dziś nad Maltą jubileuszowe 20. Dożynki Wielkopolskie. Główną atrakcją imprezy będzie koncert zespołu Bajm.

Dożynki czyli święto plonów obchodzone jest przez poznańskich rolników od 20 lat. W tym roku wyjątkowo odbędą się w Poznaniu. Współorganizatorem imprezy jest archidiecezja poznańska.

Poznań dożynki organizuje od 1994 roku dla kilkuset gospodarstw. Teraz jubileuszy jest bardzo dużo. 1050-lecie arcybiskupstwa, ale także setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Co ciekawe, najwięcej terenów rolniczych w Poznaniu występuje na Nowym Mieście – w Garaszewie, Pokrzywnie, Krzesinach, Minikowie, Starołęce i Głuszynie oraz na Starym Mieście – w Morasku i Radojewie.

Tegoroczne dożynki rozpocznie msza w intencji rolników. Po mszy nastąpi pokaz obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY. Po południu rozpocznie się artystyczna część wydarzenia, a w niej spektakl dla dzieci i potańcówka.

Podczas imprezy będzie można spróbować tradycyjnej grochówki, białej parzonej wielkopolskiej i gulaszu z dziczyzny.

Na Polanie Harcerza odbędą się także pokazy rzemieślnicze w Wiosce ginących zawodów, ratownictwa wodnego oraz florystyczne. Będzie także mini zwierzyniec, a w nim wystawa ptaków i zwierząt hodowlanych.

O 20:30 na Mecie Toru Regatowego występ gwiazdy wieczoru – koncert zespołu Bajm.

W związku z Dożynkami Wielkopolskimi wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji. Aby ułatwić mieszkańcom dojazd na Maltę, kursować będzie dodatkowa linia nr 134. Wydłużona zostanie też trasa autobusów linii T1.

 

 

kontakt