Dron pomaga strażnikom miejskim w namierzeniu osób, które palą w piecach złej jakości paliwem co powoduje zatruwanie środowiska. Po wiosenno-letniej przerwie obloty zostały wznowione. Wykryto już pierwsze w tym sezonie nieprawidłowości.

Jesienno-zimowe obloty rozpoczęły się 20 września i potrwają do wiosny. Od tego czasu (do 11 października) wykonano łącznie 12 sesji pomiarowych, m.in. na Jeżycach, os. Maltańskim, Miłostowie, os. Kwiatowym i Szczepankowie. Dron spędził w powietrzu ok. 30 godzin. Przebadał obszar, na którym znajdowało się ponad 4 tysiące budynków. Szczegółowy pomiar przeprowadzono w 76 przypadkach, w 3 potwierdzono nieprawidłowości.

Dron pomaga w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Jest narzędziem wspomagającym strażników miejskich, pozwalającym namierzyć domostwa, gdzie dochodzi do spalania materiałów niedozwolonych – zarówno odpadów, jak i opału niezgodnego z wymaganiami uchwały antysmogowej – informują urzędnicy.

Za spalanie odpadów w domowych paleniskach grożą poważne konsekwencje. Osoba, która w ten sposób łamie prawo, może być ukarana mandatem do 500 zł. Sprawa może też zostać skierowana do sądu.