Naukowcy z UAM i Uniwersytetu Przyrodniczego rozpoczynają innowacyjny projekt badania upraw za pomocą dronów i sztucznej inteligencji.

SenseCrops to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które w każdej fazie wzrostu rośliny (pszenica ozima, rzepak, kukurydza) wskaże przewidywany plon, ilości potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia, z uwzględnieniem podziału na jednorodne części pól i szczegółową informację dotyczącą stanu gleby. Niezbędne do tego dane zbierze latający nad polem uprawnym dron – informują autorzy projektu

Jak tłumaczy prof. UAM dr hab. inż. Cezary Kaźmierowski: – Celem projektu jest przeprowadzenie prac B+R (działalność badawczo-rozwojowa) nad innowacyjnym w skali kraju produktem – usługą informatyczną służącą optymalizacji zarządzania produktywnością upraw rolniczych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych, w oparciu o spersonalizowane usługi GIS, generowane w sposób autonomiczny na bazie sztucznej inteligencji, udostępnianej w dedykowanym portalu rolniczym – mówi naukowiec z Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.