Szczepionka firmy Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków. Jeśli tak się stanie – będzie dostępna w UE i w Polsce – mówił w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk w rozmowie w radiu RMF FM był pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19. “Szczepionka Novavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce” – poinformował.

Polityk poinformował, że 74 proc. Polaków powyżej 70. roku życia zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie pierwszą dawką, które nastąpi w najbliższych tygodniach. “Te statyki w grupie 70-79 lat są lepsze niż w grupie 80-89” – dodał.

Przekazał ponadto, że do tej pory 48 proc. osób pełnoletnich zarejestrowało się lub zaszczepiło się pierwszą dawką.

Dworczyk powtórzył, że teraz przechodzimy z czasów, gdzie największym wyzwaniem był dostęp do szczepionek, do okresu, gdzie najważniejsze będzie przekonywanie Polaków do szczepień.

Pytany, czy jednym z ułatwień będzie to, że każdy, kto zaszczepił się poza miejscem zamieszkania – mógł się teraz zaszczepić w swojej miejscowości, odpowiedział, że jest to jeden z pomysłów na zachętę. (PAP)