Z okazji Dnia bez Samochodu (20 września 2019 r.) na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta, będzie można podróżować za darmo pociągami Kolei Wielkopolskich oraz Przewozów Regionalnych i przesiąść się na transport ZTM.

Już w niedzielę rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Miasto przygotowało z tej okazji wiele atrakcji dla mieszkańców. Przez tydzień od 15 września w zajezdni na poznańskim Franowie odbywać się będzie festyn, będą także rozdawanie odblaski dla mieszkańców, Na Łazarzu zaplanowano Parking Day (na skwerze Eki z Małeki) i piknik sąsiedzki Centrum Inicjatyw Lokalnych na Grunwaldzie (przy SP nr 91).

W piątek 20 września, tak jak w Poznaniu, także w obrębie województwa wielkopolskiego będzie obowiązywała możliwość przejazdu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej — mówi Robert Pilarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Osoby, które będą podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich i POLREGIO i będą przekraczać granice województwa, muszą zapłacić za przejazd pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.