Ewa Kopacz została wiceprzewodniczącą Europejskiej Partii Ludowej. To główna siła polityczna w Europarlamencie. Kopacz ma także szanse na zostanie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Była premier do Parlamentu Europejskiego dostała się dzięki głosom Wielkopolan.

Ewa Kopacz w swoim pierwszym brukselskim wystąpieniu przypomniała czasy, gdy jako minister zdrowia sprzeciwiła się zakupowi szczepionek na grypę AH1N1. Wiele krajów pod presją europejskiej paniki kupiło te szczepionki, na czym zyskały jedynie koncerny farmaceutyczne. Kopacz wówczas sprzeciwiła się głównemu trendowi w UE i wygrała. Za oddane na nią głosy w ramach EPL, podziękowała na Twitterze.

Była premier została już wiceszefową EPL czyli Europejskiej Partii Ludowej, to formacja w skład, której wchodzą liberałowie i ludowcy z wielu europejskich partii. Z Polski jest tam jeszcze PSL. To główna unijna frakcja, która z pewnością rządzić będzie w europarlamencie, z koalicjantami, i po tych wyborach.

Możliwe jest także, że Ewa Kopacz zostanie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. To rozstrzygnąć ma się w lipcu.To unijnych stanowisk natomiast PiS lansuje Beatę Szydło. Jeśli to Kopacz zostanie wiceprzewodniczącą parlamentu, PiS w Brukseli przegra.