24 listopada ruszył słynny festiwal filmowy Ale Kino! w Poznaniu. To już 42. edycja tego wydarzenia, co roku cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów międzynarodowej kinematografii. Przed nami aż 100 filmów z 36 krajów świata, w tym 46 premier, które nie były dotychczas wyświetlane na dużym ekranie. W ramówce pojawią się zarówno filmy fabularne, animowane, dokumentalne, jak i te krótkometrażowe.
Gala otwarcia festiwalu Ale Kino! w Poznaniu. Nie zabrakło spotkań z twórcami premierowych tytułów
Kolejna edycja filmowego festiwalu wystartowała w ubiegłą niedzielę. Podczas uroczystej gali otwarcia, widzowie mieli szansę poznać premierę niemieckiego filmu „Pozdrowienia z Marsa” w reżyserii Sarah Winkenstette. Jej pojawienie się w sali kinowej wraz z młodym aktorem, grającym główną postać, było miłym akcentem zwieńczającym pierwszy dzień festiwalu.
Film niejednego wzruszył do łez. Opowiadał historię młodego chłopca, który swoim zachowaniem i charakterem odbiega od rówieśników. Nie lubi zmian, czerwonych rzeczy i hałasu, a musi zmierzyć się z perspektywą spędzenia wakacji poza domem. Zdobywa przy tym jednak odwagę potrzebną do realizacji swoich marzeń o wyprawie na inną planetę, Marsa. Warto wspomnieć, że film ten był po raz pierwszy wyświetlany na ekranach w Polsce.
Na tym nie kończą się premiery. Tego samego dnia młodzi kinomani mogli obejrzeć premierę animowanej komedii „Zaklęci” czy film „Honey”. Tym razem historia skupiała się na relacji pomiędzy dwojgiem bliskich sobie ludzi. Dzięki niej główna bohaterka zyskuje odwagę w realizacji swoich marzeń. Pod koniec seansu również była możliwość porozmawiania z zaproszonymi gośćmi z produkcji i poznania sekretów zza kulis powstawania filmów.
Najciekawsze tytuły filmów tegorocznej edycji
W tym roku przygotowano aż 100 filmów z całego świata, w tym 46 nowości. Każdy z nich niesie ze sobą ważną i emocjonalną treść, związaną z relacjami międzyludzkimi, szukaniem własnego miejsca w świecie czy dorastaniem, czyli często podejmowanymi tematami przez wchodzących reżyserów, którzy chcą pokazać osobiste refleksje. Wśród już wspomnianych filmów, ukazanych podczas gali otwarcia, znajdzie się też mocna pozycja: nominowany w 2010 roku do Oscara „Sekret Księgi z Kells”. Cała lista pozycji dostępna jest na stronie festiwalu.
Na wielkim ekranie swój debiut będą miały między innymi produkcje polskie i europejskie. Oprócz tego, nasz czas umilą tytuły prosto z Ameryki Południowej, Kanady czy Azji. Bogata oferta na pewno przypadnie do gustu wielu kategoriom wiekowym. Bowiem filmy są skierowane zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych!
Atrakcje festiwalu Ale Kino! Co czeka uczestników?
W tym roku nie zabraknie licznych warsztatów, dyskusji i atrakcji, poszerzających zainteresowanie sztuką filmową. Pojawił się także specjalny pokaz we współpracy z Netflixem. Dla osób lubiących niespodzianki przygotowanego coś specjalnego – sekretny pokaz. Jest to seans, który pojawi się w miejscu, do tej pory nieujawnionym. Nawet tytuł filmu spowija sekret. Wyświetli się dopiero przed jego rozpoczęciem.
Co więcej, po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się pokazy 4 filmów krótkometrażowych w klubie festiwalowym Lokum Stonewall. Tematyka będzie nawiązywać do osób queer. Pokaz zaplanowany jest na 27 listopada i będzie połączony z bingo. Wstęp jest jednak sugerowany osobom nastoletnim i dorosłym.
Jak co roku, sercem całego wydarzenia jest międzynarodowy konkurs najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży. Podzielony został na 4 kategorie:
- filmy pełnometrażowe dla dzieci
- filmy pełnometrażowe dla młodzieży
- filmy krótkometrażowe dla dzieci
- filmy krótkometrażowe dla młodzieży
Dlaczego warto wybrać się na 42. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza?
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to filmowa tradycja zapoczątkowana już w 1963 roku przez Przegląd Filmów Animowanych. Jest to drugi najstarszy festiwal filmowy w Polsce oraz drugi najstarszy festiwal filmów dla młodej widowni na świecie, które zdecydowanie warto odwiedzić, by doświadczyć niezapomnianych emocji, wzruszenia i poszerzyć swoje horyzonty.
Co więcej, wiele obrazów zobaczymy tylko raz na dużym ekranie, ponieważ później nie wchodzą do szerokiej dystrybucji kinowej. To z kolei oznacza, że festiwal Ale Kino! jest jedyną okazją, by obejrzeć szereg produkcji, a zwłaszcza krótkie metraże. Podczas wydarzenia prezentują tak bogato wypełnioną filmami ofertę, że każdy znajdzie znajdzie coś dla siebie.
W tym roku festiwal odwiedzi wiele aktorów, reżyserów i scenarzystów. Będzie to zatem doskonała okazja do zgłębienia tajników świata aktorskiego.
Informacje dotyczące miejsca i daty filmowego święta
Festiwal Ale Kino! potrwa ponad tydzień, od 24 listopada do 1 grudnia w kilku lokalizacjach poznańskich:
- Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51)
- Kino Pałacowe (CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82)
- Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
- Scena Wspólna (ul. Brandstaettera / ul. Za Cytadelą 1)
- sekretne miejsce, w którym odbędzie się Sekretny pokaz
Kultowe Multikino 51 w przyszłym roku zostanie zburzone. Jest to zatem jedna z ostatnich okazji, by się tam wybrać i obejrzeć unikalne filmy, często nagrodzonych na największych europejskich festiwalach czy wyróżnionych w renomowanych konkursach. W tym roku szykują się znaczne niespodzianki!
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://alekino.com/
Źródło:
- Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza, alekino.com, Dostępne na: https://alekino.com/
- W Poznaniu wystartował festiwal filmowy Ale Kino! W programie znajduje się ponad 100 filmów, gloswielkopolski.pl, Dostępne na: https://gloswielkopolski.pl/w-poznaniu-wystartowal-festiwal-filmowy-ale-kino-w-programie-znajduje-sie-ponad-100-filmow/ar/c13p2-27020871#Filmy%20dla%20m%C5%82odzie%C5%BCy%20i%20doros%C5%82ych