49 filmów wybranych spośród tysiąca nadesłanych z całego świata walczyć będzie o Złotego Pegaza, Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Wydarzenie rozpocznie się 6 lipca w Poznaniu.

Poza konkursem międzynarodowym odbędzie się w tym roku pierwsza edycja Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, honorującego dokonania rodzimych animatorów. Nagrody – Animusze – przyznane będą w czterech kategoriach: filmy i seriale dla dzieci, filmy studenckie, filmy dyplomowe oraz filmy indywidualne i autorskie. Konkurs odbywa się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Tegoroczna edycja festiwalu w sposób szczególny poświęcona będzie urodzonemu w Poznaniu plastykowi, scenarzyście, reżyserowi filmów animowanych Janowi Lenicy.

Pokazany zostanie blok filmów z wytwórni Aardman Animations, z której wyszły miedzy innymi popularne filmy z Wallacem i Gromitem czy Barankiem Shaunem. Do Poznania przyjedzie jeden z założycieli Studia Aardman, reżyser, operator filmowy i producent David Sproxton. W programie znalazł się też cykl “Animacja z Holandii”, w ramach którego przewidziano m.in retrospektywy: Paula Driessena i Gerrita Van Dijka.

Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Realizowane w Poznaniu przedsięwzięcie jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów. Festiwalowa publiczność obejrzy w tym roku w sumie ponad 300 filmów z całego świata. Prezentacjom filmowym towarzyszyć będą koncerty, warsztaty oraz obszerny program dla najmłodszych widzów.  Tegoroczna edycja do 12 lipca.

 

kontakt