O konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych, w sposób szczególny o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia w czasie Bożego Ciała – zaapelował we wtorek Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. 

W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Przewodniczący KEP w specjalnym komunikacie zaapelował o dołożenie wszelkich starań, “aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary”.

Mając na uwadze zdrowie i życie rodaków, zwrócił się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z apelem o “konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych”. “W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia” – napisał. Zaznaczył, że “wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów”.

Kilka dni temu na antenie Katolickiego Radia Emaus biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Szymon Stułkowski, tłumaczył jednak, że nikt podczas poznańskiej procesji nie będzie kontrolował tego, czy wierni biorący udział w procesji zachowują od siebie odpowiedni dystans.

Życie toczy się intensywnie i szybko. Dostaliśmy interpretację decyzji Ministerstwa [Zdrowia] dotyczącej kultu religijnego poza świątynią. Okazuje się, że procesja Bożego Ciała dla całego Poznania jest możliwa. Trzeba zachować odległość dwóch metrów, a jeśli nie – przykryć usta i nos maseczką. Trzeba przyjąć drugą wersję, bo nikt nie będzie pilnował, by stać obok siebie w odległości dwóch metrów – mówił bp Stułkowski.

Centralna procesja w Poznaniu wyruszy z kościoła pw. Bożego Ciała po mszy św. o godz. 10 i przejdzie ulicami: Krakowska, Garbary, Wielka, Chwaliszewo na Ostrów Tumski. Tegoroczne rozważania przy ołtarzach wygłosi ks. dr Jacek Zjawin.