Zainspirowała go budowa komórek roślin i w taki sposób z jak najmniejszej liczby elementów stworzył wytrzymałą konstrukcję. Tak powstała aluminiowa składana hulajnoga. Waży niespełna dwa kilogramy. Konstruktorem tego pojazdu jest Mateusz Sipiora asystent w pracowni designu inspirującego prof. Bogumiły Jung, Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Hulajnoga jest eko i to nie tylko dlatego, że napędzana jest siłą ludzkich mięśni. Została wykonana z materiałów aluminiowych z odzysku. Jej ażurowa konstrukcja oparta na budowie komórek roślin jest bardzo wytrzymała i lekka.

– Zaprojektowałem hulajnogę, w której wykorzystuję budową ażurową z płaskowników aluminiowych zainspirowaną budową komórek roślin, gdzie z jak najmniejszej liczby elementów starałem się zrobić jak najbardziej wytrzymałą konstrukcję. Dlatego hulajnoga jest lekka, waży niespełna 2 kilogramy i przez to, że jest lekka i składana można ją bez problemu przenosić  – mówi Mateusz Sipiora projektant hulajnogi.

fot: hulajnoga zaprojektowana przez M. Sipiorę – źródło : UAP

Projektowanie hulajnogi zajęło Mateuszowi Sipiorze pół roku. Później przystąpił do wykonania projektu. Jak mówi zainspirował go inny wcześniejszy projekt, który na II roku studiów przygotowywał na zajęciach. Był to metalowy wieszak, który w swojej budowie w bardzo podobny sposób wykorzystywał strukturę komórek roślin.

Składana hulajnoga jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Konstruktor jest obecnie na etapie rozmowy z inwestorem, który zmierza wdrożyć projekt do masowej produkcji. Jeśli wszystko się uda, latem przyszłego roku hulajnoga trafi do sprzedaży