Taką decyzję podjęli poznańscy radni, którzy dali zielone światło dla budowy tunelu pod wiaduktem kolejowym na Plewiskach. Jednomyślności jednak w głosowaniu nie było.

Tunel ma zastąpić obecny przejazd kolejowy ze szlabanami. W tej chwili dojazd od strony Kotowa, Fabianowa czy Plewisk do Poznania bardzo często się korkuje. Budowa tunelu ma usprawnić ruch.

Za budowę tunelu odpowiadać będzie miasto Poznań. Ustalono podział w sprawie finansowania. Najwięcej wyłoży Poznań (46% kosztów), gmina Komorniki (29,72%) oraz powiat poznański (23,68%). Obok tunelu zostanie wybudowany parking park and ride na 190 miejsc aut.

Nie wszyscy radni byli przychylni budowie i takiemu podziałowi pieniędzy przy realizacji inwestycji. Jak powiedział Radiu Poznań radny Michał Grześ, z tunelu korzystać będą przede wszystkim, mieszkańcy okolicznych powiatów, a to spowoduje, że aut w Poznaniu będzie jeszcze więcej i będę jeszcze większe korki.

Randy PO Wojciech Kręglewski cytowany przez portal radiopoznan.fm mówi — że Poznań i powiat to jedna aglomeracja, a poza tym na tunelu zyska także Poznań. Za torem kolejowym znajduje się znaczna część Poznania, tam jest Fabianowo, a obok Kotowo, które dzięki temu przejazdowi będzie dobrze skomunikowane.