Dzień jest tu osiedle i sklepy, ale kiedyś swoje mecze rozgrywała tu Warta Poznan i reprezentacja Polski. W 95. rocznicę pierwszego występu piłkarskiej reprezentacji Polski w Poznaniu została odsłonięta tablica upamiętniająca arenę tamtego występu „Biało-czerwonych”, czyli stadion Warty Poznań przy ul. Rolnej.

Dziś nie ma już śladu po stadionie, który służył Warcie Poznań przez ponad pół wieku – od 1921 roku do drugiej połowy lat 70. W miejscu dawnego boiska jest parking, bloki i właśnie na ścianie jednego z tych budynków zawisła tablica z herbem Warty Poznań, grafiką przedstawiającą drewnianą trybunę stadionu oraz garść informacji na temat historycznego obiektu.

Tablica została odsłonięta dokładnie w 95. rocznicę meczu Polska – Finlandia, w trakcie którego kadra narodowa rozbiła rywali aż 7:1, a trzy gole dla „Biało-czerwonych” strzelił napastnik Warty Poznań, Wawrzyniec Staliński. Przeszedł dzięki temu do historii jako autor pierwszego hat-tricka w dziejach reprezentacji Polski.

Wymienione są również inne wydarzenia, takie jak dwa mistrzostwa kraju wywalczone przez piłkarzy „Zielonych” (1929 i 1947 rok), pierwsza w Polsce transmisja radiowa z meczu piłkarskiego (Warta – PSV Eindhoven 5:2 w 1929 roku), instalację zegara marki Omega za zwycięstwo Warty w konkursie na najpopularniejszy klub w kraju. Jest też wzmianka o rekordzie świata w pchnięciu kulą, który w 1927 roku ustanowiła przy Rolnej Halina Konopacka.

 Stadion przy ul. Rolnej to dla byłych piłkarzy Warty i sympatyków Warty miejsce kultowe. To tutaj „Zieloni” odnosili swoje największe sukcesy w okresie przedwojennym i krótko po zakończeniu II wojny światowej. Pamiętny był szczególnie mecz z 1947 roku z Wisłą Kraków, wygrany 5:2, który zapewnił Warcie drugie w historii mistrzostwo Polski – mówi Andrzej Żurawski były zawodnik Warty Poznań.

– Staramy się w różnych rejonach Poznania upamiętniać zdarzenia czy nieistniejące już obiekty, tak jak ma to miejsce w przypadku dawnego stadionu Warty Poznań przy ul. Rolnej. Robimy to po to, żeby przechodnie, mieszkańcy, turyści odwiedzający nasze miasto wiedzieli, z czym te miejsca wiążą się historycznie – mówi Stanisław Michalak, jeden z trzech pomysłodawców projektu, obok Adama Gajdy i Rafała Ajnbachera.

Pamiątkowa tablica wisi na ścianie budynku przy ul. Rolnej 31. To mniej więcej w tym miejscu były usytuowane wejścia na stadion.