Praca została przekazana w depozyt Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą zmarłej w 2017 r. rzeźbiarki. W holu wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich unikatowa rzeźba, zatytułowana “Standing Figure with Wheel I”, będzie stać dwa lata. Na razie można ją oglądać tylko przez szybę.

To już kolejna praca Magdaleny Abakanowicz, którą można oglądać  w przestrzeni publicznej Poznania. Po największej plenerowej realizacją Magdaleny Abakanowicz Nierozpoznani”,na poznańskiej Cytadeli, od dziś można oglądać kolejny projekt artystki pod nazwą Standing Figure with Wheel I. Praca powstała w 1989 roku, wykonana jest z brązu i żelaza (g. 442 cm x wys. 300 cm x szer.112 cm). Do tej pory prezentowana była w Londynie, teraz stanęła w Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Prezentacja pracy Magdaleny Abakanowicz to jedno z pierwszych działań Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu związanych z uroczystościami nadania uczelni imienia artystki. Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu wystawy „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki. Prace nad wystawą koordynuje dr Anna Borowiec. W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok, Fundacja przekazała Uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę Pasar z cyklu War games powstałą w 1995. Jest ona wyeksponowano w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Magdalena Abakanowicz oficjalnie patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zostanie 1 stycznia 2021 roku. Zatwierdzenie zmiany nazwy uczelni – wymagające przeprowadzania procesu legislacyjnego, który trwał ponad rok – miało miejsce na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 28 listopada 2020 roku. Prezydent RP ustawę w tej sprawie podpisał 11 grudnia.

Magdalena Abakanowicz to jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Artystka przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1965 roku przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre’a i opracowała program Pracowni Gobelinu, którą kierowała do 1991 roku, do czasu przejścia na emeryturę twórczą. W 2002 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP), uhonorowała ją tytułem doktora honoris causa. W Parku Cytadela odsłonięto wówczas największą plenerową instalację artystki „Nierozpoznani”, o której realizację przez wiele lat zabiegał prof. Jarosław Maszewski, kierownik Pracowni Skojarzeń Elementarnych w Katedrze Bioniki poznańskiej akademii. Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kolekcjach najważniejszych instytucji wystawienniczych na całym świecie, m.in.: Centre Georges Pompidou, Paryż (Francja); Kyoto National Museum of Modern Art, Kioto (Japonia); Ludwig Museum, Kolonia (Niemcy); Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork (USA); Museum of Modern Art, Nowy Jork (USA); Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madryt (Hiszpania); National Museum of Modern Art, Pusan (Południowa Korea); National Museum, Sztokholm (Szwecja); Sezon Museum of Modern Art, Tokio (Japonia); Stedelijk Museum, Amsterdam (Holandia); Virginia Museum of Fine Art, Richmond, Virginia (USA).