Lech Poznań UAM – tak nazywa się kobiecy zespół piłkarski, który w sobotę rozpocznie rozgrywki w III lidze. Klub połączył siły z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Umowę o współpracy Lecha Poznań a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podpisaniu nie gdzie indziej jak na stadionie przy Bułgarskiej.

Lech Poznań to drużyna z wielką tradycją – klub jest tylko trzy lata młodszy od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przed dwoma laty obchodził 100. rocznicę powstania. Cieszy nas bardzo, że jeden z najważniejszych klubów piłkarskich w Polsce, dostrzegł potencjał w kobiecej drużynie AZS UAM Poznań, która od wielu lat święci sukcesy w futsalu. Mam nadzieję, że będzie to powód do dumy oraz okazja do kibicowania, zarówno dla kibiców Lecha Poznań, jak i społeczności akademickiej uniwersytetu – mówi rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

Pomysł o powstaniu żeńskiej drużyny pojawił się półtora roku temu.

–  W Lech Poznań Football Academy trenowały i trenują dziewczynki. Chcemy, żeby potem mogły pozostać w strukturach klubu i dalej podnosić swoje umiejętności oraz dotrzeć do gry w seniorskiej drużynie. Stąd właśnie otwarcie sekcji. Trochę to trwało, bo choć pomysł narodził się na przełomie 2019 i 2020 roku, to potem okres pandemii nieco wstrzymał ten temat. Byliśmy gotowi do startu tego lata, dopełnione zostały wszystkie formalności i możemy ogłosić, że zespół pod szyldem Lech Poznań UAM rozpocznie w weekend udział w III lidze – mówi Maja Rutkowska, która stoi za tym pomysłem.

Trenerem drużyny będzie Alicja Zając, a większość meczów III-ligowych Lech Poznań UAM będzie rozgrywał na obiekcie sportowym uczelni na Kampusie Morasko. Choć planowany jest również występ dziewczyn o punkty na stadionie przy Bułgarskiej w Poznaniu.