Koronawirus. Do szpitala w Bydgoszczy trafił mężczyzna z objawami Koronawirusa, który wrócił z Azji. Zdarzenie potwierdza Sanepid.

– Jedna osoba przebywa od poniedziałkowego popołudnia w szpitalu w regionie. Była w Azji, ma objawy typowo grypowe i sama zgłosiła się do placówki – powiedział w TVP3 Bydgoszcz szef Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Bydgoszczy – Jan Kasprzak

KORONAWIRUS

Pacjent jest precyzyjnie badany. Wracał do Polski z Australii z międzylądowaniem w Chinach. Nie był jednak w mieście Wuhan gdzie znajduje się światowe ognisko wirusa.

Mężczyzna ma natomiast objawy charakterystyczne dla zakażenia wirusem: wysoką temperaturę i inne grypowe objawy.

Nie ma jeszcze wyników badania, które może potwierdzić obecność Koronawirusa w Polsce.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski dodaje jednak, że nie ma żadnych wątpliwości, że wirus dotrze do Polski. Ma to być kwestia dni.

Eksperci mówią wyraźnie, że najczęściej ten szczyt zakażalności jest wtedy, gdy zaczynają się objawy. Trudno wszystkie osoby, które miały kontakt z Chinami, zamknąć w szpitalu. Doszlibyśmy do pewnego absurdu i zaszkodzilibyśmy dużej liczbie pacjentów, którzy naprawdę potrzebują miejsc w tych szpitalach – mówił minister zdrowia na konferencji prasowej

Najwyższa Izba Kontroli w trybie natychmiastowym rozpoczęła kontrolę tego jak Polska jest przygotowana na walkę z wirusem i masową zachorowalnością.