KORONAWIRUS W POZNANIU potwierdzony jest od poniedziałku. Zakażona kobieta jest w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Zalecenia dla Poznania?

Zakażona kobieta to 50-latka, która miała kontakt z mężczyzną z Włoch. Pacjentka jest w poważnym stanie. Oddycha za nią respirator.

Służby sanitarne próbują ustalić osoby, z którymi się spotykała. Wysoce prawdopodobne jest jednak, że w Poznaniu będziemy mieć kolejne przypadki zakażenia Koronawirusem.

KORONAWIRUS W POZNANIU

Zalecenia to przede wszystkim nie wpadanie w panikę, tylko bardzo intensywna dbałość o higienę – szczególnie dłoni. Nie wolno dotykać dłońmi okolic nosa i ust, jeśli nie były chwile wcześniej umyte. Wirusa wprowadzamy sobie sami – właśnie dotykając brudnymi dłońmi okolic ust i nosa.

KORONAWIRUS W POZNANIU

Najważniejsze w profilaktyce jest częste mycie rąk.

WHO wskazuje na pięć zaleceń, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko zakażenia Koronawirusem.

1.MYCIE RĄK

Ręce należy myć bardzo często i starannie. Mydło zabija Koronawirusa. Bardzo często to właśnie przez dłonie wirusy dostają się do organizmu. Poza domem dotykamy rozmaitych przedmiotów w przestrzeni publicznej, później przykładamy rękę do twarzy i wirusy dostają się do organizmu. Często mycie rąk to podstawa profilaktyki antywirusowej.

2. BEZPIECZNY DYSTANS

Metr odległości od osób, które kaszlą bądź psikają. Chodzi o to, by nie wdychać wirusa, który może być rozsiewany przez psiknięcia czy kaszel.

3. NIE DOTYKAJ OCZU,UST, NOSA

Na dłoniach znajduje się najwięcej wirusów bo nimi dotykamy różne obiekty w przestrzeni publicznej. Dotykając następnie brudnymi dłońmi okolic oczu,ust,nosa transportujemy wirusy do organizmu.

4. KONSULTUJ Z LEKARZEM NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Jeśli zauważysz gorączkę, kaszel, kłopoty z oddychaniem – zgłoś się do lekarza. Jeśli będziesz podejrzewać, że to Koronawirus zadzwoń na infolinie NFZ, zanim pojedziesz do lekarza. Jeśli objawy będą poważne nie jedź do lekarza samemu bo możesz roznieść wirusa. Numer infolinii NFZ – 800-190-590

5. DBAJ O HIGIENĘ

Nie korzystaj z chusteczek higienicznych, których już używałeś/używałaś. Jeśli psikasz – zasłaniaj usta. To samo z kaszlem. Chroń także innych przed wirusami.

Koronawirus w Poznaniu

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z Koronawirusem – proszę zadzwonić pod numer infolinii NFZ dedykowanej pytaniom o Koronawirusa – 800-190-590