Obecnie w Wielkopolsce z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym jest 398 osób, w kwarantannie znajduje się 7 osób, hospitalizowanych jest ogółem 13 osób.

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Wielkopolsce potwierdzono wczoraj. Jest to 50-kilku letnia kobieta. Pacjentka przebywa obecnie na oddziale zakaźnym Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Jej stan jest poważny. Została przetransportowana ze szpitala w Puszczykowie. Powtórne badanie próbki potwierdziło zakażenie koronawirusem. 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie jest poddanych kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny – 18 osób. Oddział wewnętrzny szpitala w Puszczykowie zostanie decyzją wojewódzkiego inspektora sanitarnego zamknięty na 14 dni.

– Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z imprezami masowymi. Do końca marca ma zostać zorganizowanych około 30 imprez masowych w Wielkopolsce. Analizuje je wojewódzki inspektor sanitarny i na bazie opinii organ wydający zgodę może podjąć decyzję ograniczającą imprezę masową – mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda nie pojął jeszcze decyzji odnośnie organizacji najbliższego meczu Lech-Legia.

Wojewódzki inspektor sanitarny apeluje, aby osoby powracające z kraju, gdzie jest stała intensywna transmisja koronawirusa, które odczuwają duszności, mają kaszel i wysoką temperaturę, kontaktowały się telefonicznie z powiatową stacją epidemiologiczną, ewentualnie zgłaszały się do oddziału chorób zakaźnych.

 – Apelujemy, aby pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie zgłaszali się do izb przyjęć oraz na szpitalne oddziały ratunkowe – mówi wielkopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Obecnie w Wielkopolsce z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym jest 398 osób, w kwarantannie znajduje się  7 osób, hospitalizowanych jest ogółem 13 osób.