Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego przedstawił sytuację epidemiologicznej w Wielkopolsce w kontekście koronawirusa.

Z danych przedstawionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika, że nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce (raport z dn.4 bm.). Cały czas podwyższona jest gotowość 9 szpitali w województwie, które posiadają oddziały zakaźne lub oddziały intensywnej opieki medycznej. Podwyższona gotowość gwarantuje możliwość zabezpieczenia większej liczby łózek dla pacjentów.

Aktualnie dostępne są 72 stanowiska na oddziałach zakaźnych i 20 łóżek na oddziałach pediatrycznych. Cały czas służby wojewody we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym prowadzą monitoring imprez masowych pod kątem aspektów epidemiologicznych. Dlatego też po zaleceniu wojewody prezydenta Poznania, podjął decyzję o odwołaniu 13. PKO Poznań Półmaratonu. Powodem jest minimalizowanie ewentualnego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2.

Sytuacja epidemiologiczna w Wielkopolsce na 5 marca wygląda w ten sposób, że nadzorem epidemiologicznym — objętych jest 305 osób, żadna osoba nie jest hospitalizowana, nikt też w Wielkopolsce nie jest poddany kwarantannie.