Konsultanci wojewódzcy mają przestać wypowiadać się publicznie na temat epidemii koronawirusa – takie pismo otrzymali od Ministerstwa Zdrowia.

W związku z pojawianiem się w przestrzeni publicznej różnych opinii wydawanych przez konsultantów wojewódzkich dotyczących koronawirusa SARS CoV-2, odpowiedzialnego za epidemię COVID-19, proszę o zobowiązanie konsultantów wojewódzkich w reprezentowanych przez Państwa dziedzinach do zaprzestania samodzielnego wydawania ww. opinii – to fragment pisma, które wiceminister zdrowia skierował do konsultantów krajowych a ujawniła je Gazeta Wyborcza

Wiceminister pisze także do konsultantów krajowych, że min. o przygotowaniu szpitali do epidemii powinni informować media po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. Co oznaczałoby w praktyce, ze opinia publiczna nie dowiadywałaby się jak nieprzygotowane są do walki z epidemią polskie szpitale.

Konsultanci wojewódzcy uważają to działanie ministerstwa za przejaw cenzury. Podkreślają, że w szpitalach braki sprzętu są ogromne a to oddolne społeczne inicjatywy pomagają w uzupełnianiu braków w sprzęcie np. maskach, które szyją ludzie by nie zabrakło ich w szpitalach.

Przeciwko próbie cenzurowania lekarzy protestuje też Naczelna Rada Lekarska.

Cały tekst Wyborczej, która te sprawę ujawniła – TUTAJ