W fabryce Volkswagen Poznań we Wrześni rozpoczęła się seryjna produkcja luksusowego kampera Volkswagen Grand California. Model jest produkowany na cały świat wyłącznie w Polsce.

Ten luksusowy kamper, zbudowany na bazie dostawczego Craftera. Specjalnie z myślą o montażu tego szczególnego auta zbudowano nową linię montażową i zatrudniono 160 pracowników. Zabudowa kampera Grand California powstaje w około 60 godzin i składa się z około tysiąca specjalnych części dedykowanych temu modelowi.

Samochód wyposażany jest m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

Grand California w podstawowej wersji z napędem na przednie koła i o długości sześciu metrów ma kosztować 265 tys. zł i można ją prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B – dopuszczalna masa całkowita tego samochodu 3,5 tony. Inne warianty dużego kampera to auto z napędem na cztery koła oraz pojazd w wersji wydłużonej do 6,8 metra. Niestety, by kierować tymi wariantami Grand Californi, trzeba już mieć prawo jazdy kategorii C.

Planowa roczna produkcja to blisko 3500 pojazdów, a głównymi rynkami zbytu będą: Niemcy, Szwajcaria i Francja, ale także Austria, Hiszpania, Holandia, Polska, Belgia, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy Portugalia i Szwecja.