Od 3 lutego urząd miasta i miejskie jednostki testują trzy modele samochodów ekologicznych z napędem alternatywnym: elektryczne i na gaz ziemny.

Trzy modele samochodów: Volkswagen e-Crafter, Volkswagen Caddy CNG oraz-w późniejszym terminie-Volkswagen ABT e-Transporter będą testowane w urzędzie miasta, straży miejskiej, Zarządzie Dróg Miejskich i Zarządzie Transportu Miejskiego. Łącznie do testów trafią cztery auta.

Te działania to — jak informują urzędnicy — przygotowania Poznania do wypełnienia wymogów uchwalonej przez parlament ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej zapisami od 1 stycznia 2022 roku samochody elektryczne muszą stanowić 10 procent wszystkich używanych przez urząd miasta pojazdów. Od 2025 r. odsetek ten musi wzrosnąć do 30 procent. Podobna sytuacja dotyczy samochodów, które służą do wykonywania zadań publicznych (tj. sumy wszystkich pojazdów wykorzystywanych m.in. przez Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego, straż miejską itp.). Jednak w tej sytuacji ustawodawca wskazał, że od 1 stycznia 2022 roku powinno to być 10 procent pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym (30 procent od 1 stycznia 2025 roku).