Pomoc dotyczy otwierania ogródków gastronomicznych. Pakiet preferencyjnych zasad ma wspomóc działalność przedsiębiorców prowadzących kawiarnie, bary i restauracje. 

Procedury, które należy spełnić, by otworzyć ogródek, zostaną uproszczone – tak, aby były, jak najmniej kłopotliwe dla restauratorów. W planach są też ulgi finansowe (minimalna, symboliczna opłata w pierwszych 30 dniach działalności i znaczące rabaty w kolejnych miesiącach). Wszystko to ma wspomóc przedsiębiorców i zachęcić ich do otwierania ogródków gastronomicznych. Szczegóły zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni (jeśli rząd potwierdzi nieoficjalne informacje o możliwości otwarcia ogródków gastronomicznych).

Z nieoficjalnych informacji wynika, że bary, kawiarnie i restauracje będą mogły wznowić działalność 18 maja, a klientów będzie można obsługiwać wyłącznie w ogródkach gastronomicznych.

Oczywiście szukając uproszczonych zasad funkcjonowania barów, kawiarni i restauracji musimy pamiętać o bezpieczeństwie i dobrych sąsiedzkich relacjach – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Według nieoficjalnych informacji stoliki w ogródkach będą musiały być oddalone od siebie o dwa metry. Ten wymóg ma być rygorystycznie przestrzegany. Wznowić działalność będą mogły te bary i restauracje, które mają obsługę kelnerską. Klient nie będzie mógł podejść do baru, czy do okienka, gdzie np. wydawane są posiłki. To oznacza, że bary samoobsługowe nie będą mogły działać.