Joanna Fiodorow, zawodniczka OŚ AZS Poznań i sportowa stypendystka Miasta Poznania oficjalnie zakończyła karierę. W piątek, 17 września, uroczyście podziękowali jej Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Joanna Fiodorow – obok Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron – od lat stanowiła o sile polskiego rzutu młotem. Lekkoatletka, która od 2012 roku reprezentowała barwy OŚ AZS Poznań, ma na koncie sukcesy na imprezach sportowych najwyższej rangi. W 2019 roku w Doha (Katar) ustanowiła swój rekord życiowy 76,35 m i wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Dwukrotnie zdobywała brązowe medale mistrzostw Europy –  w 2014 roku w Zurychu oraz w 2018 roku w Berlinie. Jest trzykrotną finalistką konkursu rzutu młotem podczas igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) oraz Tokio (2021). W swoim dorobku ma również 6 srebrnych i 3 brązowe medale mistrzostw Polski.

Decyzja o zakończeniu kariery kiełkowała we mnie już od ponad roku. Marzyłam jeszcze o medalu olimpijskim, ale do pełni szczęścia zabrakło półtora metra. Czas jednak idzie do przodu i pewne zmiany są potrzebne. Dziękuję wszystkim za  wzruszające pożegnanie. Teraz przede mną nowe wyzwania – na pewno będę czerpać ze swoich sportowych doświadczeń. Zawsze będę chętnie wracać do Poznania, poznałam tu wspaniałych ludzi i sercem zawsze będę z wami – mówi Joanna Fiedorow.

Dziękuję za te wszystkie lata, w których reprezentowała pani Polskę, przynosząc nam wszystkim radość. Wierzę że podjęła pani dobrą i przemyślaną decyzję, choć nie ukrywam również, że wszyscy trochę żałujemy – bo drugiej Joanny Fiodorow nie będzie – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Jędrzej Solarski przekazał zawodniczce list gratulacyjny oraz nagrodę rzeczową w wysokości 10 tysięcy złotych. Joanna Fiodorow została również wyróżniona przez OŚ AZS Poznań oraz Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki.

Joanna Fiodorow zakończyła karierę 5 września podczas 12. Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Kilka dni później poinformowała, że została nową trenerką złotego medalisty igrzysk olimpijskich z Tokio Wojciecha Nowickiego.