Premier Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia w Sejmie stwierdził, że środków ochronnych Polska ma zbyt mało a zapas wystarczy na kilka tygodni.

Premier Morawiecki w Sejmie przedstawiał informacje na temat walki z epidemią.

Premier przyznał, że Polska ma zbyt mało środków ochronnych a ich obecny zapas wystarczy na kilka tygodni. Rząd, jak zapewnia, próbuje kupować środki ochronne. Premier zapowiedział też zwiększenie krajowej produkcji środków ochronnych.

Mateusz Morawiecki wiele mówił też w czasie swojego wystąpienia o Unii Europejskiej. Szef rządu wezwał Unię min.do wprowadzenia nowych podatków – cyfrowego (rząd M.Morawieckiego w minionym roku zrezygnował z wprowadzania tego podatku), podatku od śladu węglowego oraz podatku od jednolitego rynku. Premier wezwał też UE do większej walki z rajami podatkowymi.

Wystąpienie premiera Morawieckiego:

10.37 – Będziemy musieli przebudować nasze życie gospodarcze w sposób odpowiedni do walki z koronawirusem.

10.37 – Dystans społeczny i zasady higieny to podstawa. Zachowujemy się w kwarantannie bardzo odpowiedzialnie.

10.35 – W porównaniu do tego co dzieje się w innych krajach spowalniamy przyrost nowych zakażeń.

10.30 – Potrzebujemy nowych środków z UE. Rozmawiałem o tym w Brukselii tydzień temu.

10.28 – Podatki od wielkich korporacji to narzędzie, które powinna wprowadzić UE. W tym podatek cyfrowy, podatek od jednolitego rynku i od śladu węglowego. Pieniądze byłyby przeznaczone na walkę z koronawirusem

10.15 – Nikt dziś nie wie jak długo potrwa jeszcze epidemia, dlatego szpitale będą przygotowywane do walki z koronawirusem w jak największym stopniu.

10.05 – Polska ma zbyt mało środkôw ochronnych (rękawiczek, kombinezonów, płynu do dezynfekcji) ale państwo próbuje kupować je „gdzie się da”. Kolejnym rozwiązaniem ma być odtworzenie produkcji państwowej. Premier chce by wiosną przyszłego roku polski przemysł był w stanie produkować dużą liczbę środków ochronnych.