Dnia 23 listopada 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. To całkowita nowość dla zwiedzających, którzy tym razem będą mogli w odnowionych podziemiach budynku zanurzyć się w świat antycznych cywilizacji i poznać wyjątkowy zbiór starożytnych eksponatów, gromadzonych przez placówkę od ponad XIX wieku. O szczegółach wystawy dowiesz się w dalszej części artykułu.
Uroczyste otwarcie nowej galerii sztuki w Poznaniu. Czym jest Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej?
Historia Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Poznaniu sięga 2011 roku, jeszcze za czasów ówczesnego kuratora Jana Szymkiewicza. Galeria po latach przeszła gruntowną renowację, a jej efekty mogliśmy zobaczyć na uroczystym otwarciu w sobotę, 23 listopada. Galeria ma charakter studyjny i co więcej, według zapowiedzi jest etapem przygotowawczym do stworzenia stałej wystawy starożytnej sztuki w muzeum.
Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej ma szansę stać się obowiązkowym punktem na mapie miasta. Dlaczego? Twórcy tego projektu planują zmieniać eksponaty co jakiś czas, zapewniając odwiedzającym dużą różnorodność i gruntową wiedzę na temat wystawionych artefaktów. Co więcej, całość wystawy gwarantuje przyjrzenie się z bliska kulisom wykonywanej pracy przez muzealników.
Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej – 3 sekcje ekspozycji
Każda z 3 sekcji zapewnia całkowicie odmienne doświadczenia, kładąc przy tym szczególny nacisk na edukacyjny charakter wystawy.
Centralnym punktem całej ekspozycji stanowi przeszklony magazyn studyjny, zawierający kolekcję zbiorów galerii sztuki starożytnej, ściśle chronionych przed wilgocią czy nieodpowiednią temperaturą. Są one wyjątkowo delikatne – niektóre z nich sięgają nawet 6 tysięcy lat.
Wszystko wskazuje na to, że w tym miejscu dodatkowo odwiedzający będą mogli przyjrzeć się procesowi powstawania nowej galerii, a także zaobserwować codzienną pracę naukowców, studentów czy konserwatorów zabytków.
Obok magazynu studyjnego zaprojektowano gabinet, połączony z niewielkim laboratorium badawczym, choć nie jest on elementem muzealnej wystawy. Dzięki szklanym drzwiom, będzie możliwe podejrzenie pracy kuratora wystawy. Jest to coś zupełnie nowego, niż do tej pory było nam dane oglądać. Ostatnia sekcja to przestrzeń muzeum dedykowana specjalnie cyklicznym wystawom czasowym oraz wydarzeniom edukacyjnym.
Wystawa czasowa „Tanagryjka. U progu kobiecości” dostępna od 23 listopada
Ekspozycja „Tanagryjka. U progu kobiecości” w Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Poświęcono ją terakotowym figurkom, znanym szerzej jako tanagryjki. Przedstawiały one młode kobiety z okresu hellenistycznego w codziennych, zwykłych sytuacjach. Na wystawie prezentowany jest zbiór 30 kopii antycznych figurek, wykonanych w warsztacie Fritza Gurlitta pod koniec XIX wieku, które ukazują idealizowany obraz kobiecości w starożytności.
Najważniejsze informacje o wystawie: Lokalizacja, ceny biletów, harmonogram wydarzeń
Harmonogram wystawy:
23 listopada 2024 roku o godzinach 12:00 i 14:00 odbędą się spotkania Voilà! Galeria odkryta z kuratorem Wojciechem Jenerałkiem i aranżerem Wojciechem Luchowskim, którzy opowiedzą o kulisach powstawania galerii.
24 listopada 2024 o w godzinach 11:00 – 13:00 zwiedzający będą mogli dowiedzieć się trochę więcej od kuratora Wojciecha Jenerałka o pracy archeologa i procesie tworzenia aranżacji Galerii. Tego samego dnia, w godzinach 14:00, 15:00 i 16:00, odbędzie się „Tanagryjka” w pigułce, czyli prelekcje studenckie, które przybliżą, na czym polega urok figurek tanagryjskich.
Szczegółowy program wystawy znajduje się na https://mnp.art.pl/event/studyjna-galeria-sztuki-starozytnej
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Poznaniu mieści się przy Alejach Marcinkowskiego 9.
Ceny biletów:
- Bilet normalny wynosi 20 zł
- Bilet ulgowy wynosi wynosi 13 zł
- Bilet dla uczniów i studentów wynosi 1 zł
Obowiązuje wstęp bezpłatny dla dzieci poniżej 7. roku życia
Źródło:
- Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej, Dostępne na: https://mnp.art.pl/profile/galeria-sztuki-starozytnej
- Informacje o otwarciu Studyjnej Galerii sztuki starożytnej, Dostępne na: https://mnp.art.pl/event/studyjna-galeria-sztuki-starozytnej