Jak informuje Straż Miejska, na drzewach przy ulicy ul. Hugona Kołłątaja zadomowiły się pluskwiaki śródziemnomorskie. Sprawę strażnikom zgłosił mieszkaniec Poznania, który zaniepokoił się dużą liczbą owadów, które jak to nazwał, „zaatakowały” aleje drzew wzdłuż ulicy. 

Strażnicy Ekopatrolu otrzymali informacje od mieszkańca poznańskiego Świerczewa, że duża liczba owadów, „zaatakowała” aleje drzew wzdłuż ul. Hugona Kołłątaja. Po interwencji okazało się, że na drzewach zimują tzw. pluskwiaki śródziemnomorskie.

Funkcjonariusze wykonali dokumentację fotograficzną i poinformowali Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wydział Ochrony Środowiska UMP. Prawdopodobnie jest to pierwsze udokumentowane występowanie tego gatunku pluskwiaka na terenie Poznania – informuje Straż Miejska w Poznaniu.

Na drzewach w Poznaniu zamieszkali przybysze z południa Europy

źródło : Straż Miejska w Poznaniu

Pluskwiak śródziemnomorski pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Przez ostatnie 20 lat, prawdopodobnie dzięki zmianom klimatu, zasiedlał nowe obszary charakteryzujące się nieco chłodniejszym klimatem. W 2016 roku po raz pierwszy zauważono go nad Wisłą.