Sterowce zostały uwiecznione na muralu, który ozdobił ścianę Przedszkola nr 37. Nie zabrakło też elementów nawiązujących do nazwy osiedla. Aranżacja artystyczna powstała we współpracy z dziećmi. Dzieło to także wynik współpracy dyrekcji i pracowników Przedszkola nr 37, Miasta Poznania oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. 

Mural na ścianie przedszkola nawiązuje do historii osiedla. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w bliskim sąsiedztwie działała hala zeppelinów. Po potężnym hangarze dla sterowców pozostały dziś jedynie nieliczne betonowe elementy. Można je zobaczyć na trawniku w pasie rozdzielającym jezdnie al. Solidarności, w pobliżu sklepu Kaufland oraz w parku Władysława Czarneckiego. Dzieło nawiązuje jednak nie tylko do historii miejsca, z którego startowały zeppeliny, ale także do nazwy osiedla. Przywołane zostały elementy przyrody – wiatr i wzgórza – mówi Piotr Grzywacz z UAP.

fot. mural na ścianie przedszkola nr 37

Pracy nad powstaniem muralu podjęła się Pracownia Malarstwa w Architekturze Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP prowadzona przez prof. Marka Jakuszewskiego i dr. Jerzego Muszyńskiego. Przeprowadzone przez studentów warsztaty z dziećmi „Sterowce i wiatr” przyniosły kilkanaście opracowań, z których do wykonania został wybrany poetycki projekt Zuzanny Dudek.

Mural to efekt stałej współpracy Miasta Poznań i UAP. We wrześniu 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania oraz profesor Wojciech Hora – rektor UAP. Dokument podkreśla, że naczelnym założeniem współpracy jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania artystyczne w przestrzeni miasta pod kuratelą UAP. Zarówno Miasto Poznań, jak i Uniwersytet wyrażają w nim wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć projektowo-artystycznych, a w szczególności cyklicznych realizacji murali na terenie Poznania. Partnerem obecnej edycji projektu jest firma Caparol.

To kolejna odsłona projektu “Warstwy”. Wcześniej, w ramach tego samego przedsięwzięcia powstał mural u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Wówczas prace realizowano przy współpracy poznańskich seniorów.