” Znikający mur” to stworzona przez Goethe-Institut interaktywna instalacja. Składa się z ramy wypełnionej kratownicą, w której umieszczono blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich wygrawerowano cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Kiedy mur zniknie? To już zależy od samych poznaniaków, bo elementy instalacji każdy może zabrać do domu na pamiątkę.

IDEA ZNIKAJĄCEGO MURU

Instalacja stworzona przez Goethe-Institut jest częścią europejskiego programu kulturalnego. Powstał on z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jej elementy każdy może zabrać do domu lub podarować bliskim czy znajomym. Znikające klocki mają symbolizować  sztucznie budowane granice, dzielące społeczności, narody czy zwykłych ludzi, które mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

GIGANT

Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy. Ta wypełniona jest kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek – Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Winston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.

ROZBIERZ ZNIKAJĄCY MUR

Poznań jest jednym z trzech polskich miast, obok Gdańska i Warszawy, w którym można zobaczyć “Znikający mur”. Od 30 sierpnia do 1 września instalację będzie można oglądać w Gdańsku (Długi Targ), a między 18-20 września w Warszawie (bulwary nad Wisłą).