NBP obniżył stopę procentową o 0,5 proc. Oznacza to zmianę wysokości kredytów.

Raty kredytów zostaną, w związku z decyzją NBP, zmniejszone. Bank centralny chce w ten sposób pomóc gospodarce.

W przypadku średniego kredytu na 300 tysięcy na 30 lat rata spadnie z 1381 zł do 1297 zł. To daje oszczędność 83 złotych miesięcznie i niemal tysiąc złotych rocznie.

Rada Polityki Pieniężnej uprzedza też, że sytuacja w polskiej gospodarce w najbliższych mjesiącach będzie zła.

W Polsce koniunktura w pierwszych miesiącach roku była relatywnie dobra. Jednak epidemia koronawirusa – ze względu na jej negatywny wpływ na nastroje, a także podejmowane działania państwa mające na celu ograniczenie jej rozprzestrzeniania się – będą powodowały w krótkim okresie ograniczenie aktywności gospodarczej części sektorów. Efekty te mogą być wzmacniane przez jednoczesny spadek aktywności w wielu krajach. Jednocześnie w dalszej perspektywie będą one prawdopodobnie łagodzone przez wprowadzane w wielu krajach pakiety stymulacyjne – czytamy w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej

.Wiadomo już, że skutki pandemii będą dla gospodarki potężne. Prace tracą pracownicy gastronomii, handlu i rozrywki. Większość z nich pracuje na tzw.umowach śmieciowych. Rząd nie przygotował dla nich ciagle żadnej formy wsparcia. Trudna będzie też sytuacja przedsiębiorców, dla których nadal nie uchwalono planu pomocowego.