Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Takie badanie odbywa się raz na 10 lat i jest obowiązkowe dla każdego mieszkańca Polski. W tym roku spis jest realizowany głównie online, jednak do osób, które do tej pory nie spisały się przez internet, mogą zadzwonić rachmistrzowie.

W maju prace rozpoczynają rachmistrzowie telefoniczni. Będą oni kontaktować się z respondentami, którzy jeszcze nie spisali się przez aplikację na stronie spis.gov.pl. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia im odpowiedzi na pytania.

Rachmistrzowie będą dzwonić wyłącznie z dwóch dedykowanych numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 i aż do odwołania nie będą odwiedzać mieszkańców w domach. Tożsamość rachmistrza najłatwiej sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl lub infolinię spisową – 22 279 99 99.

Warto pamiętać, że jeżeli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie ma prawa dzwonić do respondentów w tej sprawie. Rachmistrz nie będzie także pytać o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent można zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego. W Poznaniu – tel: 61 646 33 44 ; e-mail: nsp2021@um.poznan.pl.