“Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 5.45 Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne. Rodzina” — napisano na profilu zmarłego plakacisty Ryszarda Kai. Zamieszkały w Poznaniu artysta miał 57 lat.

Informację o śmierci artysty podano w środę za pośrednictwem serwisu Polishposter.com. Ryszard Kaja zmarł nad ranem w szpitalu w Legnicy. Miał 57 lat.

Z ogromnym poczuciem opuszczenia i żalem informujemy, że dzisiaj odszedł nasz najbliższy przyjaciel — Ryszard Kaja. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, mimo iż jesteś w nas już na zawsze. Ryszard Kaja zmarł dzisiaj nad ranem w szpitalu w Legnicy. Łączymy się w bólu z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi wielkiego artysty – czytamy we wpisie serwisu Polishposter.com.

Ryszard Kaja urodził się w 1962 r. w Poznaniu, gdzie później studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1984 r. uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni doc. Norberta Skupniewicza. Pochodził z artystycznej rodziny. Jego ojcem był Zbigniew Kaja — grafik, scenograf i plakacista (współtwórca „polskiej szkoły plakatu”). Jego matka — Stefania Kaja — zajmowała się ceramiką i malarstwem.

Kaja stworzył blisko 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych. Tworzył również na potrzeby filmu. Pracował m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operze i Operetce w Szczecinie oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a także za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.

Współpracował z wieloma wybitnymi polskimi reżyserami i choreografami, m.in. z Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Ewą Wycichowską, Anną Augustynowicz, Zbigniewem Brzozą i Jerzym Gruzą.

Dwukrotnie (w 1994 i 2000 r.) dostał Złotą Maskę za najlepsze scenografie do zrealizowanych w Łodzi spektakli – „Makbeta” i „Orfeusza w piekle”. W 1998 r. uhonorowano go Medalem Młodej Sztuki. Zaprojektował też m.in. część wystroju Starego Browaru w Poznaniu.